back

History

The Western Sydney Cycling Network was founded following a call for community action by Fairfield City Council in September 2006.
Fairfield City Council advertised its intention to establish an energetic cycling club to undertake activities including:
• Community cycle rides on the local cycleway network
• Management of a bicycle loan system
• Management of a bicycle donation and repair/maintenance scheme
• Promotion of local cycleway routes and recreational opportunities

Important Milestones


2006
• Sunday 24 September 2006 - A community bike ride and establishment workshop was held in Cabramatta.
• Wednesday 18 October 2006 - A club establishment meeting was held and the name Western Sydney Cycling Network adopted.
Inception meeting held at Fairfield City Council, and club officially named Western Sydney Cycling Network.
Original Members:
Karen Bagshaw
Charlie Cordina
Doug Draper
Glenis Draper
Joe Farrugia
Franca Fornasier
Tony Fornasier
John James
Bob Griffiths
Brian McMartin
Irene McMartin
Bob Miscovic
Alison Mortimer
John Polinski
James Rooney
Bob Roobottom
Richard Roxon
Gerald Trehey
Bob Ward
• Sunday 26 November 2006 - Christmas meeting/cycle ride and adoption of organisational structure, rules and action plan.
The election of Office Bearers was carried out and the following officers were elected.
President: Richard Roxon
Secretary: James Rooney
Treasurer: Irene McMartin
Ride Coordinator: Bob Ward
Media Officer: Alison Mortimer
Volunteers for Cycling NSW Cycle Skills coach training were accepted for March 2007.
Club shirt and logo design chosen.

2007
• JANUARY 2007 - Bicycle recycling commences at club premises located within Nullawalla Community Centre. Initial work done by “work for the dole” persons under the supervision of Alison Mortimer and John Hannan.

• Wednesday 7 & 8 February 2007 - In partnership with Fairfield Community Resource Centre and the Department of Employment and Workplace Relations - a Work for the Dole Scheme commenced to develop the Bicycle Recycling component of the Club activities.
Launch date changed at council request to 24th May 2007.
Ride calendar and social rides planned for 1st Saturday of each month.
Five club members plus Alison Mortimer and two workers from the shed participate in Cycling NSW Cycle Skills Course.
• Friday 20 April - Winner of Club Competition for a Launch Slogan announced and a bike sponsored by the Fairfield Advance Newspaper awarded to a local resident.
• Wednesday 28 March 2007 - Move to a Fairfield City Council purpose built Club House on the grounds of Fairfield Showgrounds.
• Thursday 24 May 2007 - Western Sydney Cycling Network - official launch and opened to the public. 2007 Bicycle Rides Program announced and Bicycle Recycling Facility open for public loan and donation of push bikes.
Club president, Richard Roxon resigns due to personal reasons. Stays on for Official Launch but Douglas Draper elected president, and Brian McMartin elected vice president at
special meeting.
Official Launch day of WSCN on 24th May 2007.
• JUNE 2007 - Annual General meeting date of last Wednesday in February adopted.
Eight club members to participate in Ride Leaders Course conducted by Bicycle NSW on 11th August 2007.
Sydney South West Area Health (SSWAH) requests assistance in conducting their healthy lifestyle program.
• AUGUST 2007 - Monthly community ride day changed to the first Sunday of each month.
Seven club members successfully complete Ride Leader course.
• SEPTEMBER 2007 - Involvement in Active After School Communities (AASC) activity at Governor Philip King Public School on 29th November discussed and approved.
Application to Waste Solutions Network (WSN) for a grant of $11,300 submitted.
BIKE WEEK; Ride to Fairfield City Farm was deemed successful.
• OCTOBER 2007 - James Adams appointed as Fairfield City Council liaison officer.
Grant of $4,500 received from WSN.
• DECEMBER 2007 - Nulawalla Hall officially opened on 2nd December.

2008
• JANUARY 2008 - Food Handling course successfully completed by Charlie Cordina, Doug Draper and Glenis Draper.
• FEBRUARY 2008 - Mid week Thursday rides commenced.
At the AGM, the following officers were elected:
President: Doug Draper
Vice presidents: Charlie Cordina, Joe Farrugia
Secretary: Brian McMartin
Treasurer: Irene McMartin
Ride Coordinator: Bob Ward

Officially joined Cycling NSW. Club is first Bicycle Uses Group (BUG) to be accepted in the Recreational Riding category.
• MARCH 2008
James Adams resigns as FCC liaison officer.
Seven club members successfully complete Cycling NSW Cycle Skills coaching course.
• APRIL 2008 - Advocacy Training Course completed by Alison Mortimer and Doug Draper.
• JUNE 2008 - Mary Bailey appointed as FCC liaison officer.
• AUGUST 2008
Eleven club members successfully complete AASC coaching course.
AASC activities commenced at Gov, Philip King public School.

Club awarded Landcom Sustainable Communities trophy at Keep Australia Beautiful awards night.
• SEPTEMBER 2008 - Bike Week; Fairfield City Farm used as focal point for successful ride.
• OCTOBER 2008 - AASC activities commenced at Lansvale Public School.

2009
• FEBRUARY 2009
At the AGM, the following officers were elected:
President: Doug Draper
Vice Presidents: Joe Farrugia and John James
Secretary: Brian McMartin
Treasurer: Irene McMartin
Ride Coordinator: Mark Rutledge
Media Officer: Bob Ward
• MARCH 2009 - Mary Bailey resigns as FCC liaison officer.
• SEPTEMBER 2009 - BIKE WEEK; the annual event used Fairfield City Farm as the focal point again.
• NOVEMBER 2009 - Received donation of $1000.00 from M7 operators.
Club members attended FCC Outcomes Meeting, and received funding until June 2013.

2010
• FEBRUARY 2010
At the AGM, the following officers were elected:
President: Doug Draper
Vice presidents: Joe Farrugia, John James
Secretary: Brian McMartin
Treasurer: Diane Gorman
Ride coordinator: Mark Rutledge
Media Officer: Bob Ward
• APRIL 2010 - Fifteen members successfully completed 1st Aid Training, and were awarded their certificates.
• SEPTEMBER 2010 - BIKE WEEK; the Lakes Circuit was utilized for the event with a stop at Club Italia.

2011
• FEBRUARY 2011
At the AGM, the following officers were elected:
President: Doug Draper
Vice Presidents: Joe Farrugia, John James
Secretary: Brian McMartin
Treasurer: Diane Gorman
Ride Coordinator: Mark Rutlege
Media Officer: Bob Ward
• APRIL 2011 - Allan Grimston is appointed as FCC liaison officer.
• MAY 2011
Australian Tax Office issues the club an ABN.
The Office of Fair Trading issues the club with an Incorporation Certificate, so the club is officially Western Sydney Cycling Network Incorporated.
A new constitution, reflecting the changes, is adopted.
• SEPTEMBER 2011 - BIKE WEEK; Fairfield City Farm is again the morning tea venue for the 2011 ride.
• NOVEMBER 2011
The AGM was bought forward due to the incorporation rules.
The following officers were elected:
President: John James
Vice president: Joe Farrugia
Secretary: Brian McMartin
Treasurer: Diane Gorman
Ride coordinator: Mark Rutledge
Media Officer: Bob Ward

2012
• FEBRUARY 2012 - AASC bicycle activity commences at Middleton Grange Public School.
• APRIL 2012 - AASC bicycle activity commences at Canley Heights Public School.

back